Adresse

Copenhagen Pride
H. C. Andersens Boulevard 27
1553 København V

Generelle henvendelser

Generelle henvendelser til Copenhagen Pride: kontakt@copenhagenpride.dk

Sekretariatet (sekretariatschefen): 
michael.bager@copenhagenpride.dk

Sponsorer og samarbejdspartnere:
helle.bjoernstrup@copenhagenpride.dk

Presse og akkreditering:
presse@copenhagenpride.dk

Booking / forslag til optrædende:
booking@copenhagenpride.dk

Henvendelser fra pressen

Er du journalist og har behov for at komme i direkte kontakt med os hurtigt? Så tag fat i vores Forperson Lars Henriksen på lars.henriksen@copenhagenpride.dk eller ‭+45 41 10 94 14‬

Økonomi og bankoplysninger

Kassereren:
kasserer@copenhagenpride.dk.

Foreningens CVR-nummer  
26121000

Bankforbindelse
Arbejdernes Landsbank
Reg.nr.: 5379
Kontonr.: 0000247065

Bestyrelsen

At være bestyrelsesmedlem i Copenhagen Pride er 100% frivilligt arbejde. Det kræver en del at stable et så stort arrangement som Copenhagen Pride Week på benene, og ej at forglemme de mange andre events vi står bag i løbet af året. Her er nogle af de mange frivillige mennesker som arbejder for Copenhagen Pride.

Copenhagen Prides bestyrelse består af 7 bestyrelsesmedlemmer samt 2 suppleanter. Valg til bestyrelsen foregår ifølge vedtægterne sidst i november hvert år.

Forperson

Lars Henriksen
lars.henriksen@copenhagenpride.dk
+45 41 10 94 14‬

Næstforperson

Caroline Larsen
caroline.larsen@copenhagenpride.dk

Bestyrelsesmedlem

Carsten Lindholm Pedersen
carsten.pedersen@copenhagenpride.dk

Bestyrelsesmedlem

Lars Christian Østergreen
lars.oestergreen@copenhagenpride.dk

Bestyrelsesmedlem

Charlotte Simonsen
charlotte.simonsen@copenhagenpride.dk

Bestyrelsesmedlem

Lai Christian Balsig
lai.balsig@copenhagenpride.dk

Bestyrelsesmedlem

Benjamin Hansen
benjamin.hansen@copenhagenpride.dk

Suppleant

Brian Allesøe
brian.allesoe@copenhagenpride.dk

Suppleant

Fombu Asaha

Suppleant

Nina Matusik

Sekretariatet

Sekretariatschef

Michael Bager
+45 50 72 78 40
michael.bager@copenhagenpride.dk

Kommunikationskonsulent

Mariya Staugaard
+45 53 82 72 78
mariya.staugaard@copenhagenpride.dk

Partnerships and marketing

Thomas K. Rasmussen
thomas.rasmussen@copenhagenpride.dk
‭+45 31 24 88 11‬

Helle Bjørnstrup
helle.bjoernstrup@copenhagenpride.dk
+45 31 58 98 58

Fagansvarlige

Fagansvarlig for parade

Jesper Sørensen
parade@copenhagenpride.dk

Paradegruppen:
Tomas B. Sørensen
Helena S. Mouritzen
Dennis Schmidt
Henrik Bardtrum

Fagansvarlig for shows

Tonny Liljenberg
tonny.liljenberg@copenhagenpride.dk

Fagansvarlig for menneskerettigheder

Christoffer Jax Jakshøj
cjakshoej@copenhagenpride.dk

Menneskerettighedsgruppen:
Silas Christensen
Line Kristensen
Katrine Raaby
Cecilie Appeldorff Fryland

Fagansvarlig for frivillige

Mette Hattens 
frivillig@copenhagenpride.dk

Frivilliggruppen:
Cathrine Helene Lauritsen
Christian-Sebastian Lauritsen
Ella Costello
Eric Tebay
Maria Sofie Madvig
Mette Willenbrock Hattens
Silas Frisenette
Vinnie Olsen

Fagansvarlig for Produktion

Leo Kristensen
leo.kristensen@copenhagenpride.dk

Fagansvarlig for Sikkerhed

Jesper Sørensen
parade@copenhagenpride.dk

Sikkerhedsgruppen:
Kim D. Eriksen
Jan H. Peippo
Nikita Nielsen

Fagansvarlig for Kultur

Albert Bendix
albert.bendix@copenhagenpride.dk

Kulturgruppen:
Louise Østergaard Sørensen
Maya Nyholm
Morten Louv Langhoff
Tine Gudmandsen
Simone Lindvall
Morgan Hemmingshøj
Nadia Abraham

Fagansvarlig for Pride Square daglig

Nikita Nielsen
nikita.nielsen@copenhagenpride.dk

Pride Square-gruppen:
Hanna Juhl

Fagansvarlig for barer (F&B)

Kasper Wibroe Iwersen 
kasper.iwersen@copenhagenpride.dk

Michael Bager
michael.bager@copenhagenpride.dk

Fagansvarlig for hospitality

Vacant

Øvrige

Webmaster

Kristian Nejsum
kristian.nejsum@copenhagenpride.dk

Bestyrelsesmedlem i Happy Copenhagen & Copenhagen Prides organisatoriske tilsynsførende

Christian Knudsen
christian.knudsen@copenhagenpride.dk

Modtag de seneste nyheder

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Få organisatoriske nyheder fra Copenhagen Pride en gang om måneden