Kontakt os

Adresse

Copenhagen Pride
Farvergade 2, st
1463 København K

Generelle henvendelser

Generelle henvendelser til Copenhagen Pride: kontakt@copenhagenpride.dk

Sekretariatet: 
sekretariat@copenhagenpride.dk

Presse og akkreditering: 
presse@copenhagenpride.dk

Booking / forslag til optrædende:
booking@copenhagenpride.dk

Henvendelser fra pressen

Er du journalist og har behov for at komme i direkte kontakt med os hurtigt? Så tag fat i vores Organisatoriske forperson Benjamin Hansen benjamin.hansen@copenhagenpride.dk 

eller Politiske forperson Lars Henriksen på lars.henriksen@copenhagenpride.dk / telefon: 41109414

Økonomi og bankoplysninger

Kassereren:
kasserer@copenhagenpride.dk

Foreningens CVR-nummer  
26121000

Bankforbindelse
Arbejdernes Landsbank
Reg.nr.: 5379
Kontonr.: 0000247065

Sekretariatet

Sekretariatschef

Steve Taylor (Han/Ham)
steve.taylor@copenhagenpride.dk

Kommunikationskonsulent

Mariya Staugaard (Hun/Hende)
mariya.staugaard@copenhagenpride.dk
Telefon: 53827278

Eventkoordinator

Lea Hedeskov (De/Dem)
lea.hedeskov@copenhagenpride.dk
Telefon: 93907986

Partnerskabskoordinator

Nina Matusik (Hun/Hende)
nina.matusik@copenhagenpride.dk
Telefon: 93857986

Kommunikationspraktikant

Mathias Palmqvist Jensen (Han/Ham)
mathias.jensen@copenhagenpride.dk

Partnerskab og sponsorer

Nye henvendelser kontakt benjamin.hansen@copenhagenpride.dk 

Thomas K. Rasmussen (Han/Ham)
thomas.rasmussen@copenhagenpride.dk

Helle Bjørnstrup (Hun/Hende)
helle.bjoernstrup@copenhagenpride.dk

Michael Benzon (Han/Ham)
michael.benzon@copenhagenpride.dk

Bestyrelsen

At være bestyrelsesmedlem i Copenhagen Pride er 100% frivilligt arbejde. Det kræver en del at stable et så stort arrangement som Copenhagen Pride Week på benene, og ej at forglemme de mange andre events vi står bag i løbet af året. Her er nogle af de mange frivillige mennesker som arbejder for Copenhagen Pride.

Copenhagen Prides bestyrelse består af 7 bestyrelsesmedlemmer samt 2 suppleanter. Valg til bestyrelsen foregår ifølge vedtægterne sidst i november hvert år.

Organisatorisk forperson

Benjamin Hansen (Han/Ham)
benjamin. hansen@copenhagenpride.dk

Politisk forperson

Lars Henriksen (Han/Ham)
lars.henriksen@copenhagenpride.dk

Organisatorisk næstforperson

Caroline Thøgersen (Hun/Hende)
caroline.thoegersen@copenhagenpride.dk

Politisk næstforperson

Tommy Petersen (Han/Ham)
tommy.petersen@copenhagenpride.dk

Kasserer

Lars Christian Østergreen (Han/Ham)
lars.oestergreen@copenhagenpride.dk

Bestyrelsesmedlem

Brian Allesøe (Han/Ham)
brian.allesoe@copenhagenpride.dk

Bestyrelsesmedlem

Lai Christian Balsig (Han/Ham)
lai.balsig@copenhagenpride.dk

Bestyrelsesmedlem

Fombu Asaha (Han/Ham)
fombu.asaha@copenhagenpride.dk

Bestyrelsesmedlem

Mette Willenbrock Hattens (Hun/Hende)
mette.hattens@copenhagenpride.dk

Fagansvarlige

Produktion

Fagansvarlig for parade

LEDIG

Paradegruppen:
Tomas B. Sørensen (Han/Ham)
Helena S. Mouritzen (Hun/Hende)
Dennis Schmidt (Han/Ham)
Henrik Bardtrum (Han/Ham)

Fagansvarlig for frivillige

Julius Rosenvinge Jensen (De/Dem)
frivillig@copenhagenpride.dk

Frivilliggruppen:
Vinnie Olsen (Hun/Hende)

Fagansvarlig for Produktion

Leo Kristensen (Han/Ham)
leo.kristensen@copenhagenpride.dk

Fagansvarlig for Sikkerhed

Jesper Sørensen (Han/Ham)
sikkerhed@copenhagenpride.dk

Sikkerhedsgruppen:
Kim D. Eriksen (Han/Ham)
Nikita Nielsen (Hun/Hende)

Fagansvarlig for Pride Square daglig

Nikita Nielsen (Hun/Hende)
nikita.nielsen@copenhagenpride.dk

Pride Square-gruppen:
Hanna Juhl (Hun/Hende)

Fagansvarlig for barer (F&B)

LEDIG

Fagansvarlig for hospitality

LEDIG

Program

Fagansvarlig for shows

Tonny Liljenberg (Han/Ham)
tonny.liljenberg@copenhagenpride.dk

Fagansvarlig for menneskerettigheder

Jax Jakshøj (Han/Ham)
cjakshoej@copenhagenpride.dk

Menneskerettighedsgruppen:
Silas Christensen (De/Dem)
Line Kristensen (Hun/Hende)
Katrine Raaby (Hun/Hende)
Cecilie Appeldorff Fryland (Hun/Hende)

Fagansvarlig for Kultur

Albert Bendix (Han/Ham)
culture@copenhagenpride.dk

Kulturgruppen:
Charlotte Toft (Hun/Hende)
Christian Sebastian Lauritsen (Han/Ham)
David Beyaie (Han/Ham)
Jakob Støvring (Han/Ham)
Kristoff Green (Han/Ham)
Simone Lindvall (Hun/Hende)

Fagansvarlig for Børn

Malene Tofte (Hun/Hende)
malene.tofte@copenhagenpride.dk 

Fagansvarlig for Unge

Alberte Schmidt (Hun/Hende/De/Dem)
Lukas Clare (De/Dem)
youth@copenhagenpride.dk

Fagansvarlig for Pride Art

Rasmus Wegner (Han/Ham)
rasmus.wegner@copenhagenpride.dk

Fagansvarlig for Pride Academy

Anders Hagerup Larsen (Han/Ham)
anders.larsen@copenhagenpride.dk

Øvrige

Webmaster

Kristian Nejsum (Han/Ham)
kristian.nejsum@copenhagenpride.dk

Copenhagen Prides organisatoriske tilsynsførende

Christian Knudsen (Han/Ham)
christian.knudsen@copenhagenpride.dk