Adresse

Copenhagen Pride
Farvergade 2, st
1463 København K

Generelle henvendelser

Generelle henvendelser til Copenhagen Pride: kontakt@copenhagenpride.dk

Sekretariatet (sekretariatschefen): 
michael.bager@copenhagenpride.dk

 

Presse og akkreditering: 
presse@copenhagenpride.dk

Booking / forslag til optrædende:
booking@copenhagenpride.dk

Henvendelser fra pressen

Er du journalist og har behov for at komme i direkte kontakt med os hurtigt? Så tag fat i vores Organisatorisk forperson Benjamin Hansen benjamin.hansen@copenhagenpride.dk +45 42 41 40 11‬ 

eller Politisk forperson Lars Henriksen på lars.henriksen@copenhagenpride.dk eller ‭+45 41 10 94 14‬

Økonomi og bankoplysninger

Kassereren:
kasserer@copenhagenpride.dk

Foreningens CVR-nummer  
26121000

Bankforbindelse
Arbejdernes Landsbank
Reg.nr.: 5379
Kontonr.: 0000247065

Sekretariatet

Sekretariatschef

Michael Bager
michael.bager@copenhagenpride.dk
50 72 78 40

Kommunikationskonsulent

Mariya Staugaard
mariya.staugaard@copenhagenpride.dk
+45 53 82 72 78

Politisk kommunikativ konsulent

Mads Hvid

Praktikant

Annastassia Schwan
annastassia.schwan@copenhagenpride.dk

Partnerskab og sponsorer

Nye henvendelser kontakt michael.bager@copenhagenpride.dk 


Thomas K. Rasmussen
thomas.rasmussen@copenhagenpride.dk
‭+45 31 24 88 11‬

Helle Bjørnstrup
helle.bjoernstrup@copenhagenpride.dk
+45 31 58 98 58

Michael Benzon
michael.benzon@copenhagenpride.dk
+45 30 34 22 72

Bestyrelsen

At være bestyrelsesmedlem i Copenhagen Pride er 100% frivilligt arbejde. Det kræver en del at stable et så stort arrangement som Copenhagen Pride Week på benene, og ej at forglemme de mange andre events vi står bag i løbet af året. Her er nogle af de mange frivillige mennesker som arbejder for Copenhagen Pride.

Copenhagen Prides bestyrelse består af 7 bestyrelsesmedlemmer samt 2 suppleanter. Valg til bestyrelsen foregår ifølge vedtægterne sidst i november hvert år.

Organisatorisk forperson

Benjamin Hansen
benjamin. hansen@copenhagenpride.dk
+45 42 41 40 11‬ 

Politisk forperson

Lars Henriksen
lars.henriksen@copenhagenpride.dk
+45 41 10 94 14‬

Bestyrelsesmedlem

Bestyrelsesmedlem

Lars Christian Østergreen
lars.oestergreen@copenhagenpride.dk

Bestyrelsesmedlem

Bestyrelsesmedlem

Lai Christian Balsig
lai.balsig@copenhagenpride.dk

Bestyrelsesmedlem

Bestyrelsesmedlem

Suppleant

Fombu Asaha

Fagansvarlige

Fagansvarlig for parade

Jesper Sørensen
parade@copenhagenpride.dk

Paradegruppen:
Tomas B. Sørensen
Helena S. Mouritzen
Dennis Schmidt
Henrik Bardtrum

Fagansvarlig for shows

Vacant

Fagansvarlig for menneskerettigheder

Jax Jakshøj
cjakshoej@copenhagenpride.dk

Menneskerettighedsgruppen:
Silas Christensen
Line Kristensen
Katrine Raaby
Cecilie Appeldorff Fryland

Fagansvarlig for frivillige

Mette Hattens 
frivillig@copenhagenpride.dk

Frivilliggruppen:
Cathrine Helene Lauritsen
Christian-Sebastian Lauritsen
Ella Costello
Eric Tebay
Maria Sofie Madvig
Mette Willenbrock Hattens
Silas Frisenette
Vinnie Olsen

Fagansvarlig for Produktion

Leo Kristensen
leo.kristensen@copenhagenpride.dk

Fagansvarlig for Sikkerhed

Jesper Sørensen
parade@copenhagenpride.dk

Sikkerhedsgruppen:
Kim D. Eriksen
Jan H. Peippo
Nikita Nielsen

Fagansvarlig for Kultur

Albert Bendix
albert.bendix@copenhagenpride.dk

Kulturgruppen:
Louise Østergaard Sørensen
Maya Nyholm
Morten Louv Langhoff
Simone Lindvall
David Beyaie
Haelin Byun
Nadia Abraham

Fagansvarlig for Pride Square daglig

Nikita Nielsen
nikita.nielsen@copenhagenpride.dk

Pride Square-gruppen:
Hanna Juhl

Fagansvarlig for barer (F&B)

Kasper Wibroe Iwersen 
kasper.iwersen@copenhagenpride.dk

Michael Bager
michael.bager@copenhagenpride.dk

Fagansvarlig for hospitality

Lasse Sørensen
lasse.soerensen@copenhagenpride.dk 


Fagansvarlig for Børn

Malene Tofte
malene.tofte@copenhagenpride.dk 

Fagansvarlig for Unge

Lukas Clare
Robin Andersen
youth@copenhagenpride.dk


Fagansvarlig for Pride Academy

Anders Hagerup Larsen
anders.larsen@copenhagenpride.dk

Øvrige

Webmaster

Bestyrelsesmedlem i Happy Copenhagen & Copenhagen Prides organisatoriske tilsynsførende